Undervisningspersonal

 

Personal Mattlidens skola 2016-2017

Samtliga har e-postadressen förnamn.efternamn@esbo.fi , ifall inte annat finns angivet.

Ahlroth, Anneli
Klasslärare 6B

Albrecht, Ingrid
Huslig ekonomi och hälsokunskap

(ledig fram till sportlov 2017)

Andersson, Maj-Len
Klasslärare 2A

Aspelin, Kerstin
Klasslärare 3C

Backman, Sandra
Engelska
Klassföreståndare 8E

Berglund,  Sara
Speciallärare,  förskolan och åk 1-2

Bergström-Nyberg,  Susanne
Fysik, kemi och matematik
Klassföreståndare 9C

Björklund, Johanna
Speciallärare åk 7-9

Buchert, Charlotta
Ortodox religion, timlärare
Klasslärare 6D

Byman Birgitta
Klasslärare åk 1

Ericsson, Monica
Klasslärare 2B

Etzell, Susann
Modersmål och litteratur
Klassföreståndare 9E

Fagerholm, Birgitta
Svenska som andra språk

Forsen, Tove
T.f. biträdande rektor

Fransman Maria
Skolgångsbiträde

Genberg, Martina
Skolgångsbiträde

Grönberg, Anna
Klasslärare åk 1
Timlärare i historia

Guarnieri, Annika
Skolgångsbiträde, timlärare

Hagström, Maria
Huslig ekonomi
Klassföreståndare 7B

Hattula, Katarina
Klasslärare 4C

Helle-Kainulainen, Katja
Biologi och geografi
Klasslärare 6A

Holmberg Ulrika
Klasslärare 3A

Holmlund-Hampf Jeanette
Matematik, fysik och kemi
Klassföreståndare 7D

Holmström-Corredor Mikaela
Modersmål och litteratur
Klassföreståndare 8B

Höglund, Tomas
Musik

Korpela, Markus
Slöjd åk 3-5 samt finska

Lang, Victoria
Bildkonst
Klassföreståndare 7C

Lindberg, Pia
Textilslöjd
Klassföreståndare 8A

Långström, Sebastian
Slöjd åk 6-9

Lönnberg, Pia
Skolgångsbiträde

Lönngren, Patricia
Klasslärare 5B

Martin, Helena
Elevhandledare

Martelius, Jesse
Specialklasslärare
Klassföreståndare 9X

Mattson, Karin
Skolgångsbiträde

Meinander, Mikael
Matematik
Klassföreståndare 7A

Modig, Sari
Tyska

Nedrum-Beck, Lotta
Moderskapsledig

Nyberg, Carita
T.f. rektor

Nyberg, Tove
Klasslärare åk 1

Paalosmaa, Daniela
Speciallärare åk 7 - 9

Paul, Susann
Speciallärare åk 3-6

Pitkäniemi, Marko
Katolsk religion

Rimon Petra
Klasslärare, åk 1

Ronkainen, Maria
Finska
Klassföreståndare 9A

Ryyti-Hänninen, Mette
Gymnastik

Sjöberg, Margaretha
Biologi och geografi
Klassföreståndare 9D

Sjölund, Riina
Skolgångsbiträde

Sollberger, Thomas
Gymnastik

Sommardahl, Katarina
Klasslärare 3B

Sten, Petra
Klasslärare 4B

Stenman-Vuorinen, Riina
Klasslärare 5C

Sundell, Gustav
Fysik, kemi och matematik
Klassföreståndare 7E

Sundman, Bettina
Klasslärare
(ledig)

Suutari, Nella
Finska

Swanström, André
Judendom

Svenfelt, Samuel
Religion och historia
Klassföreståndare 8C

Särkkä, Charlotta
Franska, modersmål och litteratur
Klassföreståndare 9B

Tigerstedt, Linda
Klasslärare 5A

Wasastjerna, Helena
Skolgångsbiträde, timlärare

Wendelin, Henrika
Timlärare i engelska, livsåskådning i åk 7-9 samt hälsokunskap
Klasslärare 6C

West, Jakob
Klasslärare 4A

Wide, Katja
Spanska

Wikström, Teresa
Specialklasslärare åk 7 - 9

Österback, Mats, platschef åk 7 - 9
IT- ansvarig, Samhällslära

Österholm, Ann-Sophie
Klasslärare 2C