Händelsekalender 2019-2020

AUGUSTI

Tisdag 13.8                                            

Skoldag kl. 9-12

Taxin fungerar, eftis fungerar.

Onsdag 14.8                                           

Schemat träder i kraft och skolans morgonklubbar börjar.

Fredag 16.8                                            

UNICEF-rundan kl. 9.30

Onsdag 21.8

Föräldrakväll för vårdnadshavare i åk 1 och 2                 

Eftis infoträff kl. 17

Klassvisa träffar kl. 17.30                                               

21-23.8                                                  

Lägerskola åk 6

29-30.8                                                  

Skolfotografering

SEPTEMBER

Onsdag 4.9                                             

Föräldraföreningens gårdsfest kl. 17.30

Torsdag 5.9                                            

Esbo-Grankulla friidrottstävlingar

Måndag 9.9                                             

KiVa-lektioner kl. 10.50/11.15-13.00

Tisdag 17.9                                            

Lägerskolan - morgonsamling, åk 6, kl. 9.05

Onsdag 25.9                                           

Höstutfärd till Noux

Fredag  27.9                                                         

Nationella Hem och Skola - dagen, morgonmål i klasserna kl. 7.30-9

Morgonsamling

                                  

OKTOBER

Plan- och IP-samtal hålls med de elever och föräldrar som berörs senast inom oktober.

Tisdag 8.10                                            

KiVa-lektioner kl. 9.50-11.35/12.00

Tisdag 8.10                                             

Föräldramöte för blivande ettors föräldrar kl. 18

Torsdag 10.10                                                              

Morgonsamling kl. 9.05

17-18.10                                                 

Höstlov

Torsdag 24.10                                  

FN-dagen uppmärksammas i klasserna

NOVEMBER

Samtal med ettornas vårdnadshavare förs inom november månad

Onsdag 6.11                         

Svenska dagen – morgonsamling, åk 3, kl. 9.05

6-9.11                                   

Tema-dagar kl. 9-13, hantverk

Lördag 9.11                                                         

Arbetslördag & öppet hus kl. 9-13 (ersätter to 9.4)

Föräldraföreningens basar kl. 13-15

Torsdag 14.11                                          

KiVa-lektioner kl. 9.05-10.35

Onsdag 20.11                                                               

Barnkonventionen 30 år – morgonsamling, åk 6, kl. 9.05

Torsdag 28.11                                                              

Huset pyntas inför jul tillsammans med elever i åk 6

Fredag 29.11                                                                

Adventsmorgonsamling, åk 2, kl. 9.05

Betyg i WILMA, period 1 slut

DECEMBER

Torsdag 5.12                                                                

Självständighetsmorgonsamling, åk 5, kl. 9.05

Fredag 13.12                                                                

Lucia-morgonsamling, åk 4, kl. 9.05

Måndag 16.12                                                              

Samövning Julfest 1 kl. 9.15

Julfest 1 kl. 18, BD-klasserna, 1-3, 2-3, 3-4, 5-6

Tisdag 17.12                                          

Samövning julfest 2 kl. 9.15

Julfest 2 kl. 18, AC-klasserna, 7-9

Fredag 20.12                                                                

Ringlekar

Jullov 21.12.2019-6.1.2020

JANUARI

Tisdag 7.1                                              

Skolan börjar enligt schema

Torsdag 9.1                                            

KiVa-lektioner kl. 10.50/11.15-13.00

Måndag 13.1                                          

Tjugondag Knut, julen dansas ut

Tisdag 14.1                                            

Topelius uppmärksammas i klasserna/vänklasserna

FEBRUARI

Onsdag 5.2                                             

Runebergsdagen – morgonsamling, åk 6b, kl. 9.05

Fredag 14.2                                            

Vändagen morgonsamling kl. 9.05, KiVa-teamet

KiVa-lektioner kl. 9.50-11.35/12.00

Vecka 8                                                   

Sportlov

Fredag 28.2                                            

Kalevaladagen uppmärksammas i klasserna/vänklasserna                                          

Bedömningssamtalen hålls i februari vecka 5, 6 och 7 före slutet av period 2.

MARS                                                            

Torsdag 12.3                                                                

Finno mässan – fritidsmässa

Måndag 16.3                                          

KiVa-lektioner kl. 9.50-11.35/12.00

Onsdag 18.3                                           

Äggraceuttagning                                     

APRIL

Tisdag 7.4                                               

Äggracefinal kl. 9-11

Onsdag 8.4                                             

Påskmorgonsamling åk 2, kl. 9.05

9-13.4                                                                           

Påsklov (9.4 inarbetad 9.11)

Tisdag 21.4                                            

KiVa-lektioner kl. 10.50/11.15-13.00

Torsdag 30.4                        

Scenen är Din & Elevrådsdag

                                              

MAJ

7-9.5                                                                             

Skolmusik i Jakobstad ”Hav och miljö”

Tisdag 19.5                                            

Föräldramöte för blivande ettors vårdnadshavare

Onsdag 20.5                                                                 

Besöksdag för blivande ettor

22-23.5                                 

Stafettkarneval i Vasa

Torsdag 21.5                                            

Kristihimmelsfärdstorsdag (ledig)

Torsdag 28.5                                                                

Samövning kl. 9.15

Våravslutning kl. 18.00

Fredag 29.5                                            

En skola i rörelse - dag

Lördag 30.5                                            

Betygsutdelning kl. 9.05

Välkommen till Finno skola!