Undervisningspersonal

 

Personal Mattlidens skola 2017-2018

Samtliga har e-postadressen förnamn.efternamn@esbo.fi , ifall inte annat finns angivet.

Aalto, Alexandra
Klasslärare 4B

Ahlroth-Ristimäki, Anneli
Klasslärare 6A

Albrecht, Ingrid
Huslig ekonomi och hälsokunskap, tjänstledig

Andersson, Maj-Len
Klasslärare 2A

Aspelin, Kerstin
Klasslärare 5C

Backman, Sandra
Engelska
Klassföreståndare 7C

Berglund,  Sara
Speciallärare,  förskolan och åk 1-2

Bergström-Nyberg,  Susanne
Fysik, kemi och matematik
Klassföreståndare 8B

Björklund, Johanna
Speciallärare åk 7-9

Buchert, Charlotta
Resurslärare, ortodox religion

Bäckström, Annette
Skolgångsbiträde åk 7-9

Ericsson, Monica
Klasslärare 2B

Etzell, Susann
Modersmål och litteratur
Klassföreståndare 8D

Fagerholm, Birgitta
Svenska som andra språk

Forsen, Tove
Klasslärare 6B

Fransman Maria
Skolgångsbiträde åk 7-9

Grandell, Ida-Maria
gymnastik åk 7-9

Guarnieri, Annika
Skolgångsbiträde åk 1-6, timlärare livsåskådningskunskap

Hagström, Maria
Huslig ekonomi
Klassföreståndare 9B

Helle-Kainulainen, Katja
Biologi och geografi
Klasslärare 6C

Holmberg Ulrika
Klasslärare 1A

Holmlund-Hampf Jeanette
Matematik, fysik och kemi
Klassföreståndare 9D

Holmström-Corredor Mikaela
Modersmål och litteratur
Klassföreståndare 7A

Höglund, Tomas
Musik

Johansson, Patrik
resurslärare åk 7-9

Jürgens Susanna
Handledare 9X

Kiihamäki, Pontus
gymnastik åk 7-9

Korpela, Markus
Klasslärare 5B, slöjd åk 3-5

Krabbe Alexandra
Huslig ekonomi

Kreander, Patrick
Skolgångsbiträde åk 7-9

Lang, Victoria
Bildkonst
Klassföreståndare 9C

Lindberg, Pia
Textilslöjd

Lindén Mecki
Biologi och geografi
Klassföreståndare 7E

Londen Katja
Skolgångsbiträde åk 7-9

Långström, Sebastian
Slöjd åk 6-9

Lönnqvist, Pia
Skolgångsbiträde åk 1-6

Lönngren, Patricia
Klasslärare 4A

Martin, Ida
Elevhandledare

Martelius, Jesse
Specialklasslärare
Klassföreståndare 9X

Meinander, Mikael
Matematik

Mäki-Valkama, Elise
Resurslärare åk 1-6

Nerdrum-Beck, Lotta
Finska
Klassföreståndare 8C

Nyberg, Carita 
Biträdande rektor

Nyberg, Tim 
Skolgångsbiträde åk 1-6

Nyberg, Tove
Klasslärare 3A

Paalosmaa, Daniela
Speciallärare åk 7 - 9

Paul, Susann
Speciallärare åk 3-6

Pitkäniemi, Marko
Katolsk religion

Quagraine Ronja
Klasslärare 3C

Rejström Marina
Skolgångsbiträde åk 1-6

Rimón Petra
Klasslärare 3D

Ronkainen, Maria
Finska
Klassföreståndare 8A

Segercrantz Caroline
Skolgångsbiträde åk 1-6

Sjöblad, Riina
Skolgångsbiträde åk 1-6, timlärare i finska

Slotte Ann-Christine
klasslärare 2B

Sommardahl, Katarina
Klasslärare 2D

Sten, Petra
Klasslärare 1C

Stenman-Vuorinen, Riina
Klasslärare 4C

Sundell, Gustav
Fysik, kemi och matematik
Klassföreståndare 9E

Sundman, Bettina
Klasslärare
Tjänstledig

Svenfelt, Samuel
Religion och historia

Sylvin, Emilia
Biologi och geografi

Särkkä, Charlotta
Franska, modersmål och litteratur
Klassföreståndare 8E

Vaenerberg Ronja
klasslärare 1B

Wasastjerna, Helena
Skolgångsbiträde åk 1-6, timlärare i gymnastik

Wendelin, Henrika
Timlärare i engelska, livsåskådning i åk 7-9 samt hälsokunskap

West, Jakob
Klasslärare 5A

Wide, Katja
Spanska

Wikström, Teresa
Specialklasslärare åk 7 - 9

Willför-Nyman Ulrika
rektor

Wire´n, Greta
Skolgångsbiträde åk 1-6

Österback, Mats
Platschef åk 7 - 9
IT- ansvarig, Samhällslära

Österholm, Ann-Sophie
Klasslärare 3B