Personal

(26.8.2020)

Ledning

Rektor Ellinor Hellman
Biträdande rektor Heidi Björstäkt
Vicerektor på Rektorsgränden Pia af Hällström
Vicerektor på Esboviksvägen Susanna Schubert

Ledningsgrupp

Ellinor Hellman (rektor), Heidi Björstäkt (biträdande rektor), Pia af Hällström (vicerektor Rektorsgränden), Susanna Schubert (vicerektor Esboviksvägen) tillsammans med teamledarna Carina Leppävuori, Markus Malmén, Yvonne Silvander, Tina Simons och Carina Söderlund.

Personal åk 1-9

Klasslärare

1A Lindroos Anna

1B Löfhjelm-Bergström Katarina

1C Lindholm Cassandra

1D Jering Denice

2A Söderlund Carina

2B Hyöty Anette

2C Lang Maria

3A Wallén Claudia

3B Nyman Monika

3C Gädda Iliana

4A Höglund Emilia

4B Boström Marie

4C Kevin Martin

5A Henriksén Camilla

5B Björses Paula

5C Winterbäck Bianca

6A Gärkman Lena

6B Rosenqvist Anne

6C Malmsten-Kevin Carola

Timlärare och ämneslärare på åk 1-6

Buchert Charlotta, ortodox religion

Fagerholm Birgitta, svenska som andraspråk (S2)

Hartwall Per, gymnastik och slöjd 

Kinnula Andreas, slöjd

Pitkäniemi Marko, katolsk religion 

Päivänsalo Sofie, musik

Sandqvist-Helkiö Annika, finska

Strömgård Ida-Lotta, spanska

Åberg-Hildén Maj, slöjd

Speciallärare

Furu Marica (åk 7-9)

Leppävuori Carina (åk 1-6)

Silvander Yvonne (åk 1-6)

Sjöström Jenny (åk 7-9)

Skolgångsbiträden åk 1-6

Ahlstrand Johanna

Forsman Kajsa

Johansson Katrine

Ryynänen Charlotta

Rönnberg Mia

Wagner Caroline

Westberg Leena

Rekrytering av en assistent pågår.

Eftisledare

Ahlstrand Johanna

Edelmann Titti

Forsman Kajsa

Grönberg Joachim

Johansson Katrine

Rekrytering av en ledare pågår.

Medfostrare på Rektorsgränden

Ämneslärare åk 7-9

Backman Jannika, engelska och franska

Bergström Petra, bildkonst

Dang Kathy, engelska

Donner Henrica, matematik

Fagerholm Birgitta, S2

Hanhinen-Skog Jenni, finska

Hedvik Johanna, matematik

Heikel Maj-Len, elevhandledning

Holmberg Jens, gymnastik och hälsokunskap

Johansson Evalotta, biologi och geografi

Kinnula Andreas, slöjd (teknisk)

Korn Patrik, kemi och biologi

Lindahl Sofia, biologi och geografi

Malmén Markus, modersmål och litteratur

Martin-Hellberg Ida, modersmål och litteratur

Meinander-del Castillas Carita, fysik, matematik och kemi

Pehrsson Laetizia, studiehjälp m.m. resurstimmar

Pitkänen Stina, hälsokunskap och gymnastik

Pitkäniemi Marko, katolsk religion

Päivänsalo Sofie, musik

Roberts Johanna, finska och huslig ekonomi

Rydgren Ann Charlotte, fysik och kemi

Sandelin Kasper, historia och livsåskådning

Sandkvist-Helkiö Annika, finska

Schubert Susanna, huslig ekonomi

Silvennoinen Anne, tyska och finska

Simons Tina, modersmål och litteratur, samt engelska

Sjögren Heidi, religion och historia

Steffansson Christoffer, samhällslära

Strömgård Ida-Lotta, spanska

Suhonen Klaus, gymnastik och URHEA

Söderlund Ilkka, matematik och fysik

Åberg-Hildén Maj, slöjd (textil-) och huslig ekonomi

Skolgångsbiträden åk 7-9

Enoksson Johan

Pehrsson Laetizia

Savander Daniela